1,5 miliona Polaków szuka online opinii o firmach

Z danych firmy Gemius wynika, że poszukujących pracy online jest 2 miliony Polaków. Zdecydowana większość z nich, bo aż 75%, wertuje Internet w poszukiwaniu opinii o firmach, które oferują zatrudnienie. Jak się okazuje, dotarcie do takich danych wcale nie jest łatwe, ponieważ serwisów je zbierających istnieje w sieci niewiele.

Jest takie miejsce w Internecie, gdzie pracownicy chętnie dzielą się swoimi refleksjami na temat obecnych i poprzednich pracodawców. To serwis GoWork.pl, który z liczbą ponad 2,5 miliona opinii ma przewagę nad innymi portalami traktującymi o pracy i karierze zawodowej, które nie posiadają takiej funkcjonalności na swoich stronach.

Osoby szukające zatrudnienia – a dotyczy to zarówno bezrobotnych, jak i tych, którzy noszą się z zamiarem zmiany firmy – z coraz większą świadomością poruszają się po rynku pracy. Wyrazem tego jest między innymi większe zaangażowanie w proces szukania pracy, który nie ogranicza się jedynie do wertowania ofert zamieszczanych w Internecie czy prasie (choć ta forma w sposób nieunikniony odchodzi do lamusa), ale także sondowanie. Nie wystarczy analiza strony internetowej danej firmy, w poszukiwaniu cennych informacji zagląda się teraz na profile firmowe w serwisach społecznościowych i serwisach biznesowych typu LinkedIn czy Goldenline. Ciekawi idą o krok dalej – szukają opinii obecnych pracowników i innych osób, które kiedyś współpracowały z konkretnym przedsiębiorstwem. Zarzucają tzw. „wici” wśród znajomych, próbują nawiązać kontakt z osobami wewnątrz firm, choć z różnym skutkiem, wszak nie każdy jest skory z imienia i nazwiska wypowiadać się o miejscu swojego zatrudnienia.

Większość wspomnianych informacji można zdobyć podczas jednej wizyty na portalu GoWork.pl, który nie tylko zamieszcza aktualne oferty pracy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w nieco mniejszych ośrodkach miejskich, ale również oferuje platformę swobodnej wymiany opinii. Wygodę poruszania się po serwisie zapewnia wyszukiwarka, choć ogłoszenia z konkretnych regionów można znaleźć także jeszcze szybciej i prościej, bo z poziomu tagów zamieszczonych na stronie, takich jak np. „praca Poznań„, „praca Szczecin” czy „praca Wałbrzych”. Baza serwisu GoWork.pl poszerzyła się także niedawno o oferty zatrudnienia w Niemczech, tym samym powiększając grono swoich odbiorców.

Wciąż rosnąca liczba osób zainteresowanych pozyskiwaniem wartościowych opinii o firmach pokazuje, że istnieje paląca potrzeba serwisów zbierających oceny i rekomendacje przedsiębiorstw w Polsce. Póki co tylko serwis GoWork.pl wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.