Jak poprowadzić dziecko, by odkryło pasję, rozwijało się i nie straciło dzieciństwa?

Pary, które decydują się na posiadanie dziecka to najczęściej osoby ambitne, które swoją pociechę widzą w przyszłości na kierowniczych stanowiskach czy przy realizowaniu kreatywnych, interesujących i przede wszystkim dobrze płatnych zajęć.

Właśnie z powodu tych ambicji rodzice możliwie najwcześniej gotowi są posyłać swoje dzieci na coraz to nowe zajęcia dodatkowe. Nierzadko kilkuletni brzdąc uczy się gry w tenisa, jazdy konnej, chodzi na basen i dodatkowo kursy językowe dla dzieci i nie ma czasu na zabawę, której przecież tak potrzebuje. O ile w przyszłości wszystko to może faktycznie zaprocentować, to jednak warto się upewnić, czy tą troską i ambicją nie robi się dziecku krzywdy. Może lepiej zapisać je na mniej zajęć, ale wybrać takie, które faktycznie interesują malucha?

Jak wybierać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

By dobrze wybrać zajęcia dla dziecka, z pewnością na dalszy plan lepiej jest zepchnąć własne ambicje i zacząć uważnie obserwować dziecko. Jeśli maluch jest wyraźnie zainteresowany kwiatami, produktami spożywczymi, gotowaniem, rysowaniem lub zwierzętami, warto dobrać dla niego takie zajęcia, które pozwolą te pierwsze pasje i zainteresowania rozwijać. Malucha warto zapisać przy tym nie tylko na zajęcia organizowane raz w tygodniu. Dobrym pomysłem będą także półkolonie w Poznaniu, podczas których dzieci mogą uczestniczyć w licznych warsztatach, lekcjach i zajęciach praktycznych z rówieśnikami.

Oryginalne zajęcia czy może jednak praktyczna wiedza?

Ciekawe i nietypowe zajęcia dla dziecka to z pewnością kusząca propozycja nie tylko dla najmłodszych, ale również i ich rodziców. Z drugiej strony jednak warto zadbać, by dziecko w pierwszej kolejności zdobyło praktyczne umiejętności. Zamiast zapisywać pociechę na korepetycję z chińskiego, lepiej wybrać kurs angielskiego dla dzieci. Podobnie jest i z zainteresowaniami. Podwójnie korzystne są zajęcia nie tylko ciekawe, ale również i takie, z których wiedza przyda się np. w szkole, a w przyszłości rozbudzi pasję i być może przyczyni się do zrobienia kariery np. w zakresie nauk ścisłych.